Otwarcie Festiwalu Komentatorki

Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni
Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni www.facebook.com/Krolikarnia
Otwarcie Festiwalu Komentatorki z udziałem artystek z Ukrainy i Rosji już dziś o 18.00 w Królikarni w Warszawie! W programie zaplanowano nie tylko wykłady i dyskusje, ale i działania performatywne angażujące publiczność.

[scroll down for English version]

W dniu otwarcia Alevtina Kakhidze zaprezentuje performans „Ukraińska rzeczywistość: kurs przystosowawczy”, który przyjmie formę gry mającej na celu uświadomienie rzeczywistości politycznej. Artystka zaprosi publiczność do udziału w "ćwiczeniach": „W przeddzień Bożego Narodzenia”, „Przyjęcie” i „Wariacje”. Zostały one wymyślone i przetestowane w zimowe wieczory we wsi Muzyczi oraz w Kijowie. Alevtina Kakhidze to artystka pochodząca z Żdanowka w regionie Doniecka na Ukrainie. Jest współzałożycielką rezydencji dla międzynarodowych artystów w miejscowości Muzyczi oraz wydawnictwa online o sztuce www.kram.in.ua. Uczestniczyła w wielu projektach artystycznych, m.in. w tegorocznej edycji Manifesty w Petersburgu.Również w piątek koncert zagra Avtomat aka Kajetan Łukomski z fenomenalnym projektem Pleśni, do którego zaprosił wokalistki śpiewające ukraińskie, białoruskie, syberyjskie i gruzińskie pieśni wielogłosowe. Podczas koncertów Pleśni, polifoniczny śpiew harmonijnie łączy się z elektronicznym podkładem.

W sobotę o 17.30 uczestnicy festiwalu będą mogli dołączyć do grupy czytelniczej prowadzonej przez Katię Krupennikovą, która wspólnie odczyta „Pamiętniki donieckie” Władymira Maksakowa, młodego historyka, antropologa i dziennikarza z Moskwy.

W niedzielę o 13.00, Lyubov Matyunina, artystka mieszkająca i pracująca w Amsterdamie i Kaliningradzie, zaprosi publiczność do wspólnego tkania dywanu pod hasłem „Make a piece” czyli „Stwórz dzieło - stwórz pokój”.

Po południu o 17.00, Mariia Gonchar podczas warsztatów „Jak zapakować i dostarczyć jedzenie do aresztu” podzieli się z nami swoimi doświadczeniami z Majdanu poprzez przedstawienie praktyki polegającej na wysyłaniu paczek do aresztowanych osób.

Zapraszamy!

Program:
komentatorki.natemat.pl
Facebook

////

Women Commentators Festival with artists from Ukraine and Russia is opening today at 6.00 p.m. in Królikarna in Warsaw! Besides lectures and discussions, audience is invited to participate in performative events.

Detailed programme:
komentatorki.natemat.pl
Facebook
Trwa ładowanie komentarzy...